در ابتدا باید ببینیم یک کاناپه اصولا چیست ؟ یک کاناپه که به انگلیسی به sofa هم شناخته می شود ، شامل یک مبل دو تا سه نفره می باشد که معمولا برای قسمت های پر استفاده در خانه یا محل کار از آن استفاده می شود. برای انتخاب بهترین مبل و کاناپه راحتی دقت به چند نکته لازم و ضروری میباشد. هر کدام از گزینه های زیر میتواند نظر را شما را به عنوان خریدار یک محصول جذب نماید. پس بهترین گزینه را میتوانید از بین گزینه های مختلف انتخاب کنید.

برای انتخاب یک کاناپه به موارد کیفی آن توجه نمایید. در زیر به موارد مهم انتخاب یک کاناپه اشاره میکنیم:

1- قبل از خرید کاناپه به دنبال الگو بگردید

چند مجله طراحی داخلی مانند Home Decor و Country Living را برای کمک به شروع کار خود انتخاب کنید. این مجلات نه تنها به برخی نکات مفید در انتخاب رنگ کمک می کنند، بلکه پر از تصاویری از اتاق هایی هستند که به صورت حرفه ای طراحی شده اند و می توانند به شما یک ایده واضح از آن چیزی که می خواهید را بدهند.

شما همچنین می توانید به صورت آنلاین در سایت هایی مانند HGTV یا Pinterest به دنبال چند تا از این دیدگاه ها و الهام ها بگردید.

 • شما همچنین می توانید از فروشگاه های مبلمان  مثل آرا سوفا و مغازه های دکور خانه بازدید کنید تا ببینید چه چیزی به روز و مد است.

2- انتخاب سایز یک کاناپه

طول کاناپه ها

سایز یک کاناپه راحتی از 190 سانتیمتر تا حدود 250 سانتیمتر می باشد. جای نشیمن کاناپه ها از 160 تا 195 سانتیمتر است. اگر تعداد نشیمن برای شما مهم است از کاناپه های بزرگتر استفاده کنید.

اگر فضای کافی برای جا نمایی ندارید، کاناپه کوچکتر را انتخاب کنید.

عمق کاناپه ها

اگر فضای حال و پذیرایی شما کوچک است ، انتخاب کاناپه های با عمق زیاد کاملا اشتباه است.

عمق کاناپه های راحتی بین  65 تا 120 سانتیمتر می باشد.

اگر یک عمق مفید و راحت نیاز دارید 75 تا 85 بهترین عمق برای مبل می باد که هم راحتی خوبی دارد و هم فضای کمی اشغال میکند.

3- کیفیت کاناپه

در مورد کیفیت یک مبل هر چه بگوییم کم است. ! کیفیت یک مبل شامل دو قسمت میباشد: 1- چیزی که قابل رویت می باشد مثل دوخت، کیفیت پارچه ، کیفیت قطعات منفصله ، کیفیت خرجی رویه کوبی و…

2- چیزهایی که به صوذت نمایان نیستند: مثل کیفیت ابر و فوم داخلی، کیفیت کلاف یا اسکلت مبل ، کیفیت قطعات و یراق آلات و …

بسته به انتخاب شما که یک مبل معمولی نیاز دارید یا یک مبل تختخواب شو ، کیفیت نقش اساسی را بازی میکند.

هر کدام از موارد بالا نیاز به بحث مفصلی می باشد و لی چند گزینه از مهمترین موارد بالا را بررسی می نماییم.

1- کیفیت ظاهری کاناپه

نیاز به تخصص چندانی برای بررسی کیفیت ظاهری مبل نمی باشد. تنها با مقایسه گزینهای پیش رو برای خرید میتوان نتیجه گرفت که کدوم مبل باکیفیت تر می باشد .

نوع دوخت ها ، کیفیت نشیمن و قطعات مختلف با شما صحبت میکند !

2- کیفیت باطنی (داخلی )

شما به عنوان یک خریدا خیلی سخت می باشد که کیفیت داخلی را متوجه شوید. اما در زیر روشهایی که قابلیت کشف راز نهفته داخل مبل یا کاناپه را دارد، بیان میکنیم:

– جنس اسکلت بندی ( فلزی بودن یا چوی بی بودن)

 • اگر کلاف فلزی هست ، کیفیت تضمین شده است.
 • اگر کلاف مبل ، چوبی هست کار شما دشوار است. چون چوب های محتلفی برای ساخت یک کاناپه استفاده می شود. از چوب های سفید، چنار، روسی ، صنوبر و… هر کدام مزیا و معایب خاص خود را دارند.
 • از جنس نشیمن آآگاه شوید: چه فومی؟ چه ابری ؟ با چه چگالی  و ساخت چه شرکتی ؟ چگالی مناسب برای نشیمن مبل یا کاناپه بین 30 تا 40 می باشد. کارخانه یورتان معتبر ترین تولید کننده ابر این محصولات می باشد.
 • از فروشنده بپرسید امکان بازدید از کارخانه یا محل تولید وجود دارد ؟ معمولا واسطه ها یا کارگاههای ضعیف این امکان را ندارند؟
 • از جاهایی خرید کنید که با سابقه تر و شناخته شده تر هستند. هر روز فروشگاه هایی اضافه و کم میشوند. مواظب باشید فریب افراد سودجو را نخورید.
 • از گارانتی

4- چگونه رنگ کاناپه را انتخاب کنیم؟

کاناپه علاوه بر اینکه یک مکان مناسب برای آرامش و جمع شدن دور هم  هست، معمولا هم در وسط هر اتاق قرار می گیرد.

با توجه به اندازه و مکان آن، بی نیاز از بررسی رنگ و سبک نیست. با این حال، انتخاب رنگ مناسب برای کاناپه شما، نه تنها می تواند وسایل یک اتاق را کنار هم جمع کند، بلکه اعلامیه ای در مورد شخصیت شما است.

تمام کاری که نیاز است انجام بدهید این است که شما باید تصمیمی بگیرید که آیا می خواهید مسیر معقول و در عین حال همه جانبه را بپذیرید یا همه چیز را با یک تصمیم جسورانه و واضح انجام دهید.

برای یکپارچه شدن از رنگهایی استفاده کنید که متمم دکوراسیونی هستند که دارید

یک روش آسان انتخاب رنگ برای یک مبل، این است که آن را از رنگ های دیگر موجود در اتاق پیدا کنید. استفاده از رنگ های تکمیلی در طیف رنگ ها، هماهنگی را تضمین می کند و برخی از حدس زدن ها برای پیدا کردن رنگ مناسب برای کاناپه را حذف میکند.

 • به عنوان مثال، اگر از لامپ ها، فرش ها یا نقاشی های موجود در اتاق، رنگ نارنجی زیادی دارید، یک نیمکت که دارای رنگ آبی باشد انتخابی عالی خواهد بود. یا اگر یک پرده نقشدار بنفش دارید، یک کاناپه زیتونی یا سبز را امتحان کنید.
 • شما همچنین می توانید رنگ هایی را انتخاب کنید که در خانواده رنگ های دکور فعلی شما وجود دارند. اگر خانه شما کف چوبی با رنگ سرد دارد، یک نیمکت با رنگ خنک را امتحان کنید. یک مبلمان سیاه با کف خاکستری عالی به نظر خواهد رسید.
 • اگر شما با یک اتاق جدید یا خالی سر و کار دارید، ممکن است انتخاب یک مبلمان با رنگی خنثی انتخاب خوبی باشد تا بتوانید بقیه فضا را به راحتی تزیین کنید.
مبل-راحتی-2019-

مبل-راحتی-2019-

برای کاناپه انتخابی جسورانه و متفاوت داشته باشید

یک مبل اغلب بخش مرکزی یک اتاق است، سعی کنید آن را برجسته کنید. رنگ های جواهراتی مانند یشمی، یاقوتی و یاقوت کبود یا رنگ های متضاد را برای برجسته کردن انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر شما فرش سفید روشن دارید، یک مبل سه نفره خاکستری تیره یا سیاه را انتخاب کنید.

شما همچنین می توانید الگوهای بزرگ مانند  طرح های گلدار و یا زیگزاگ را انتخاب کنید تا مبل خودتان را متفاوت کنید.

 • اگر الگوی خاصی را انتخاب میکنید، مواظب باشید. پارچه های مختلف می توانند در بلند مدت باعث به خرج افتادن کاناپه بشوند.
انتخاب رنگ مبل و کاناپه

انتخاب رنگ مبل و کاناپه

از یک مبل با رنگ خنثی استفاده کنید تا آن را با همه اتاق ها سِت کنید

یک سوفا با رنگی خنثی مانند کرم، خاکستری یا نیلی در هر اتاقی عالی به نظر خواهد رسید. شما همچنین می توانید ظاهر مبلمان خود را با اضافه کردن بالشتک ها تغییر دهید.

 • به عنوان مثال، شما می توانید یک مبل خاکستری، پتو قرمز و چند تا بالش با الگوهای قرمز و سفید را با هم به صورت بسیار جذابی سِت کنید. زمانی که از اون ظاهر خسته شدید، پتو قرمز را با یک پتو راه راه زیگزاگی نیلی و سبز تیره جایگزین کرده و بالش ها را با بالش هایی به رنگ های سبز تیره و نیلی جایگزین کنید.
مبل-راحتی-2019-

مبل-راحتی-2019-

رنگ را با نمای بیرون هماهنگ کنید تا اتاق را زنده کنید

اگر پنجره های زیادی دارید، سعی کنید رنگ کاناپه را با هر گیاه سبز بیرونی جفت کنید. به عنوان مثال، اگر شما در یک منطقه بسیار وسیع جنگل زندگی می کنید، رنگ های های زمینی مانند سبز، قهوه ای وقهوه ای مایل به زرد تکمیل کننده آنها خواهد بود.

یا اگر شما یک باغ بزرگ در فضای خارجی دارید، می توانید رنگ کاناپه را به رنگ گل ها یا گیاهان مطابقت دهید.

 • برای کسانی که در یک شهر زندگی می کنند، برخی از رنگ ها را از ساختمان های اطراف بیاورید. به عنوان مثال، به رنگ آجرهای اطراف و یا به رنگ خاکستری تیره سازه های فلزی براق که در آن نزدیکی هستند نگاه کنید.
ایده های خرید مبل راحتی

کاناپه مدرن 2021

5-توجه کنید که چه کسی میخواهد از کاناپه استفاده کند

قبل از انتخاب هر رنگی برای کاناپه خودتان، دیگر اعضای خانواده خود را در نیز نظر بگیرید.

اگر هم اتاقی، بچه یا حتی حیوان خانگی دارید، بهتر است با یک رنگِ خنثی تیره یا متوسط مانند خاکستری کنار بیایید تا تفاوت های بالقوه را پنهان کنید.

 • به عنوان مثال، بچه های کوچک تمایل زیادی به خرابکاری دارند، و آخرین چیزی که می خواهید این است که به خانه بیاید و و یک کاناپه رنگ روشن پوشیده شده از کثیفی و پسمانده های غذا ها را روی آن ببینید.
 • به طور مشابه، حیوانات خانگی مانند سگ ها و گربه ها پتانسیل زیادی برای ریختن موهاشون وجود دارد، بنابراین بهتر است رنگ را با رنگ موهای بدن آنها هماهنگ کنید. این کار نگرانی های دائم شما و نیاز به تمیز کردن آن را حذف خواهد کرد.
مبل-راحتی-2019-

کاناپه

6-مکان قرار گرفتم کاناپه را در نظر بگیرید

در مورد محل قرار دادن مبل و چگونگی تاثیر گرفتن احتمالی آن از موقعیت مکانی فکر کنید.

به عنوان مثال، اگر قصد دارید تا مبلمان را در مقابل یک پنجره بزرگ  قرار دهید، خورشید می تواند پارچه را در طول زمان محو کند.

یک رنگ یا الگو را انتخاب کنید که به اندازه قابل توجهی محو نشود، مانند خاکستری یا کرم.

کاناپه مبل راحتی مدرن 2019

کاناپه مبل راحتی مدرن 2019

به موقعیت کلی اتاق نگاه کنید

به موقعیت کلی اتاق نگاه کنید. آیا اتاقی که شما میخواهید مبل را در آن بگذارید برای استراحت، سرگرمی، و یا صرفا برای تزیین است؟ اگر یک هدف یا موضوع خاصی برای اتاق وجود دارد، شما رنگی را برای مبلمان میخواهید که این موضوع را نشان دهد. برای مثال، اگر شما قصد استفاده از اتاق را برای سرگرمی استفاده کنید، ممکن است بخواهید رنگ جسورانه و روشن، مانند قرمز یا بنفش را انتخاب کنید.

 • اگر کاناپه را در یک اتاق که اغلب از آن استفاده می کنید قرار می دهید، چیزی را انتخاب کنید که خیلی راحت از آن خسته نشوید مانند یک مبلمانخاکستری ساده.
 • اگر اتاق مکانی برای آرامش شما است، انتخاب یک رنگ مینیمالیستی مانند رنگ سبز کم رنگ یا بژ، انتخاب خوبی است.
کاناپه مبل راحتی مدرن

کاناپه مبل راحتی مدرن

6- به شخصیت خودتان فکر کنید

اگر شما فردی هستید که سبک دائما در حال تغییری دارید، برای شما یک رنگ تک و خنثی مورد مناسبی است. اگر چه این ممکن است به نظر غافلگیر کننده بیاید، اما انتخاب یک رنگ نامعین و پوشاندن آن با لوازم جانبی مانند بالشتک ها یک ایده عالی برای کسی است که سبک متغییری دارد. یک مبل خاکستری، سیاه و یا نیلی همانند یک بوم نقاشی خالی عمل می کند. یعنی تقریبا با هر رنگی که بخواهید به آن اضافه کنید، هماهنگ میشود.

 • شما همچنین می توانید یک سوفا با چندین ملحفه مختلف را انتخاب کنید، درنتیجه می توانید هر زمانی که تغییری خواستید،ملحفه ها را عوض کنید.
 • برای کسانی که سبک های سنتی تر و پایدار تری دارند، می توانید هر رنگی که دوست دارید را انتخاب کنید. اگرچه رنگ های جامد بیشتر از الگو دارها برای هماهنگ کردن توصیه می شوند.

7- پارچه را بر اساس سبک زندگیتان تعیین کنید

بسته به اعضای خانواده تان یا دوستانی که شما دارید، ممکن است بخواهید برای یک نوع خاصی از پارچه اقدام کنید. به عنوان مثال، اگر شما در مورد خاک یا آلودگی نگران نیستید، می توانید مبلی از جنس کتان را امتحان کنید. با این حال، اگر شما انتظار سایش و پاره شدن زیادی دارید، بهتر است از پارچه ای با دوام تر مانند چرم یا پشم استفاده کنید. به یاد داشته باشید که هر نوع پارچه با قیمت متفاوتی همراه است.

 • برای چرم می توان هم از جارو برقی و هم ازبخارشور برای تمیز کردن آن استفاده کرد، در حالی که پشم در برابر چروک شدن، محو شدن، و فرو رفتگی مقاومت میکند.
 • اگر شما بچه یا حیوان خانگی داشته باشید، پارچه هایی مانند مخمل و ابریشم جزو بهترین انتخاب ها برای شما نیستند . پارچه هایی مقاوم تر و طرح داری که خاک را مخفی می کنند را انتخاب کنید.
 • اگر مطمئن نیستید که چه چیزی برای اتاق شما بهترین گزینه است، سعی کنید چند نمونه از پارچه ها را به خانه ببرید. شما می توانید نمونه هایی رایگان را از فروشگاه های صنایع دستی و یا حتی سایت های خرید پارچه آنلاین دریافت کنید.
مبل-راحتی-2019-

مبل-راحتی-2019-

1 نظر در “7 پیشنهاد جهت خرید کاناپه

 1. فائزه گفت:

  این مطلبتون خیلی جامع و کامل بود از خودش لذت بردم
  واقعا نکات مفیدی بود تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *